Çamaşırhanede Kullanılan Makine ve Ekipmanlar - Laundry Management

İçeriğe git

Ana menü:

ÇAMAŞIRHANEDE KULLANILAN MAKİNALAR

Çamaşırhane bölümünde çeşitli amaçlarla kullanılan makinalar bulunmaktadır.İyi bir çamaşır yıkama için bu makinaların ilgili özelliklerini bilmeleri gerekmektedir.

Çamaşırhanede kullanılan makinalar şu şekilde gruplandırılabilirler:
1.Yıkama makinaları,
2.Sıkma makinaları,
3.Yıkama ve sıkmanın birlikte düzenlendiği makinalar,
4.Kurutma makinaları,
5.Kuru sistemle temizleme yapan makinalar(Kuru temizleme makinaları)

Yıkama Makinaları

Bu gruptaki makinalar otomatik olmayan(merdaneli) ve otomatik(yıkama ve sıkma beraber olduğu) makinalar(yıkama-sıkma) olarak gruplarlandırılır.Yıkama makinalarının merdaneli türleri sadece çamaşır yıkar.Daha sonraki işlemlerin başka makinalarda yapılması gerekir.Otomatik makinalar yıkama,sıkma ve çalkalama işlemlerini birlikte yapar.Çamaşırhanelerde bulunan yıkama kazanı şeklinde olan eski model yıkama makinaları ise otomatik olmayan makine grubundandır.
Yıkama makinasının otomatik olmaması durumunda sıkma makinasına ihtiyaç duyulmaktadır.Tam otomatik yıkama makinasının olması durumunda ise,kurutma makinasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Sıkma Makinası

Otomatik olmayan yıkama makinası ile birlikte kullanılması gereken makine türüdür.Sadece sıkma yapan makinalara santrifüj de denilmektedir.Bu makinalar,belli bir eksen etrafında hızla dönen bir tamburdan oluşur.Bu tamburun dönmesi sırasında dengesinin bozulmaması için çamaşırların içine dikkatlice ve dengeli olarak konulması çok önemlidir.Bunun için de personelin deneyimli olması şarttır.
Otomatik makinalarda yıkama ve sıkma birlikte kullanılmaktadır.Bu tür makine gruplarının kullanıldığı çamaşırhanelere de sıkma makinasına ayrıca ihtiyaç yoktur.

Kurutma Makinası

Çamaşırların kurutulması amacıyla kullanılır.Özellikle müşteri çamaşırları ve havlu cinsi malzemelerin mutlaka kurutma makinasıyla kurutulması gerekir.Bu nedenle,kurutma makinaları günümüzde çamaşırhanelerde yıkama makinaları kadar önemli bir araç olmaktadır.Kurutma makinasının daha verimli kullanılması için bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir.Bu kurallar şöyle sıralanabilir:

-Çarşafların sıkma makinasından sonra çok kurutulması ütülenişini zorlaştıracağından,kurutma makinası içinde kısa süreli tutulmalıdır.
-Havluların yumuşak bir görüntü kazanmaları için mutlaka kurutma makinasında kurutulmalıdır.
-Her tür tamburlu makinada olduğu gibi kurutma makinasının tamburu içinde de çamaşırın rahat hareket edebileceği bir alan,boşluk olarak düşünülmelidir.(Sıkma makinaları hariç)Bu boşluk çamaşırın hareket alanını arttırarak kurumasını kolaylaştıracaktır.Tamburun tepesinden aşağıya doğru bir karış boşluk en çok kullanılan ölçüdür.
-Kurutma makinasının buharla kurutma yapması durumunda buhar basıncı elektrikle kurutmada ise voltajın sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.
-Çamaşırın elyaf özelliğinin kurutma süresi ile yakından ilişkisinin olduğunun bilinmesi gerekmektedir.
-Kurutma makinasının pamuk olan filtresinin havlarla ve tozlarla dolması önlenmeli,her gün temizlenmelidir.
-Kurutma makinasının tambur neminin düşük olması ve çalışanların sağlığı için bacası mutlaka dışarıya bağlanmalıdır.

Ütüler

Çamaşırhanelerde sıkma ve kurutma işleminden sonraki aşmada kullanılan makinalardır.El ütüsü,küçük parçaların,müşteri,personel kıyafetleri,peçetelerin ütülenmesinde kullanılmaktadır.Pres ütü,personel kıyafetleri ve müşteri kıyafetlerinin ütülenmesinde kullanılır.Daha seri ve çabuk kullanım sağlamaktadır.Çamaşırhanelerde kullanılan diğer bir ütü türü de, “Rulo Ütüler”dir. “Silindir Ütü” de denilen bu tür ütüler, çarşaf, yastık kılıfı,masa örtüsü gibi düz ve tek parça kumaşların ütülenmesinde kullanılmaktadır.
Rulo ütülerin kurutmalı ve geriye dönüşlü olan türlerinin piyasaya çıkması ile silindir ütü yapmada kullanılan eleman sayısında % 50 oranında bir azalma söz konusu olmaktadır. Bu ütülerin yastıklarının kalın ve muntazam olması ütü kalitesini arttırmaktadır.
Ütü grubu içerisinde manken ütülerinin de sayılması gerekmektedir. Gövde şeklinde olan bu ütülerin ısıtılması ve kıyafetlerin bu ütüye sürülmesi suretiyle ütülenmesi söz konusudur.

Kuru Sistemle Temizleme Makinası
Bu makinalarda yıkanmaya dayanıksız olan müşteri ve personel kıyafetlerinin temizliği yapılmaktadır.Su yerine leke çıkartıcı ve temel maddelerin kullanıldığı tankı olan özel makinlardır. Oteller genellikle bu tür hizmetleri dışarıdan anlaşmalı olarak bağlantılı tesislerde yürütmektedirler. Ancak, beş yıldızlı büyük otellerde bu tür makinalar bulunmaktadır. Bu makinalarda, benzin, karbontetrokorür, perkloretilen gibi temizlik maddeleri kullanılmaktadır.

Makinaların Yük Analizleri
Çamaşırhanede kullanılan makinaların kapasiteleri bir defada yapacakları yıkama miktarını oluşturmada önemli bir etken olmaktadır. Bu tür makinanın yük hacmi, makine sayısını belirlenmesinde de önemli etken olmaktadır. Bu nedenle makinaların tahmini yük ağırlıklarının, yapılarının özellikle tesisin analizi ve iş yapma miktarının belirlenmesi açısından önem arz ettiği bir geçektir.

Makinaların yük analizlerinin hesaplanmasından önce, yıkanacak malzemelerin ağırlıklarının tespiti şarttır.

Yıkama kapasitesinin hesaplanmasında kullanılan semboller:
Yıkama Kapasitesi : Q
Toplam Yatak Sayısı : B
Yatak Haftalık Değişim Katsayısı : F
Otel Ortalama Doluluk Oranı : P
Yatak Başına Toplam Yük Ağırlığı : K
İlave Yük Yoğunluğu Oranı : S
Personel Çamaşır Yükü : T
Makine Kullanım Verimi Oranı : N
Haftalık Çalışma Süresi : H

Yukarıdaki konuları makine kapasitesinin hesaplanmasında şöyle bir formül kullanılmaktadır:
Q=BxFxKxPx(1+S)x(1+T)/NxH

desing by Snga
Tüm hakları Laundrymanagement.com'a aittir. Sitedeki materyaller izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Hakkımızda
Gizlilik
Kullanım Şarları
Firma Ekleyin
Üye Olun
Reklam Verin
İletişim
Üye Giriş
İçeriğe dön | Ana menüye dön